Aktualne vijesti iz Hrvatske

Dinamovac Ćipe napao HSP, generala Glasnovića i Marka Skeju

Petak, 12. travnja 2024. 7 min Komentari
Dinamovac Ćipe napao HSP i generala Glanovića i Marka Skeju Izvor: screenshot facebook

U posljednje vrijeme, Domovinski pokret je došao pod žestoku kritiku zbog svojih napada na političke oponente, osobito one koji dijele slične ideologije. Kroz medije koje kontrolira stvarni šef DP-a Mario Radić, a posebno ističući emisiju “Bujica” kontroverznog novinara Velimira Bujanca, Domovinski pokret nije štedio u omalovažavanju i napadima na druge političke stranke.

Najnoviji incident koji je izazvao oštre reakcije odnosi se na jučerašnje gostovanje nositelja liste Domovinskog pokreta u desetoj izbornoj jedinici, Stipe Mlinarića Ćipe u emisiji Bujica. Tijekom emisije, Bujanec je više puta koristio uvredljive izraze kako bi opisao Hrvatsku stranku prava (HSP), nazivajući je “nebitnom strankom”, a njihove kandidate je nazivao kvazi pravašima. Takve izjave su izazvale ogorčenje među članovima HSP-a i šire javnosti.

Ovo nije prvi put da su Bujanec i njegovi gosti iz Domovinskog pokreta koristili emisiju kako bi iznijeli uvredljive komentare o političkim protivnicima. Posebno su ciljali na generala Željka Glasnovića i legendarnog zapovjednika Hrvatskih obrambenih snaga (HOS) Marka Skeju koji predvode listu HSP-a u IX. izbornoj jedinici te prema informacijama s terena imaju izgleda pomrsiti račune DP-ovoj listi koja nije ni izbliza jaka kao ona koalicije HSP-a i Hrvatskog bila. Ovi napadi su izazvali kritike zbog nedostatka poštovanja prema osobama koje su ne samo sudjelovale u Domovinskom ratu, već imale ključnu ulogu u obrani domovine od agresora te su stekle veliko poštovanje u hrvatskom društvu.

DP-ove liste nose ljudi ‘zanimljive’ prošlosti

Interesantno je spomenuti da lista Domovinskog pokreta u šestoj izbornoj jedinici nosi Igor Peternel, bivši član SDP-a. Peternel se svojedobno hvalio svojom povezanošću s Mirelom Holy i njenim ulaskom u Vladu Zorana Milanovića, kao i druženjem s Nenadom Stazićem, bivšim saborskim zastupnikom Peternelovog matičnog SDP-a.

Nenad Stazić je ostao upamćen po svojoj kontroverznoj izjavi: “Izgleda da u svibnju 1945. posao nije obavljen temeljito. Kakva šlampavost pobjednika”, što je izazvalo oštre osude i prozivke za relativizaciju povijesnih činjenica i žrtava. Ništa manje degutantna nije bila Stazćeva izjava o hrvatskim braniteljima. On je putem svog facebook profila pitao: “Jeste li za to da pri odlasku u Irsku hrvatski branitelji imaju prednost?”

Ove veze između Igora Peternela, Mirele Holy i Nenada Stazića nakon nekoliko su predmet rasprave u javnosti, s nekim kritičarima koji ističu da takva povezanost otkriva nedosljednost i nedostatak ideološke čvrstoće unutar Domovinskog pokreta.

Budući da je DP odabrao ovaj put, jedina autentična lista desnice, koja prelazi prag i ima šanse nešto učiniti u VI. izbornoj jedinici je ona koalicije Hrvatskih suverenista i Mosta. Na toj listi nalazi se i dosadašnji zastupnik Suverenista Marko Milanović Litre, koji je jasno zastupao nacionalne i suverenističke stavove i interese protekle četiri godine.

Bizarne odluke vodstva DP-a ne staju tu, tako im VIII. izbornu jedinicu nosi Ivan Vilibor Sinčić, dojučerašnji čelnik Živog zida, stranke koju su on i supruga razorili zbog sukoba oko mandata u Europskom parlamentu. Nakon toga, 2022. godine osnovao je stranku imena Ključ Hrvatske, međutim i nju je napustio te postao potpredsjednik stranke Pravo i Pravda. Nisu Sinčić i Peternel jedine upitne kadrovske odluke vodstva DP-a. Tako su svoje mjesto na listi DP-a našla čak dva savjetnika bivšeg predsjednika Republike Hrvatske Ive Josipovića, Vlado Marić i Stjepo Bartulica, dojučerašnji HSS-ov saborski zastupnik Željko Lenart koji je cijeli prošli mandat proveo u klubu s Katarinom Peović iz Radničke fronte, a sad je svoje mjesto pod suncem našao na listi DP-a u VII. izbornoj jedinici.

Stigao odgovor HSP-a

Nakon mjeseci napada na političke protivnike s desnice, Domovinski pokret dobio je odgovor od Hrvatske stranke prava i njezinih istaknutih kandidata. U službenom priopćenju na svojoj Facebook stranici, HSP je otkrio detalje razgovora s DP-om o sudjelovanju na parlamentarnim izborima.

Priopćenje osvjetljava tijek pregovora i otkriva ključne točke koje su dovele do neuspjeha pregovora. HSP izričito demantira tvrdnje iz DP-a, ističući da nisu postavljali uvjete ni tražili brojna nositeljska mjesta u izbornim jedinicama, kako tvrde u DP-u.

Jasno navodeći svoje zahtjeve, HSP tvrdi da su tražili samo jedno nositeljsko mjesto u 7. ili 9. izbornoj jedinici, s minimalnim ciljem – parlamentarnog statusa. Međutim, nakon dugotrajnih pregovora, DP je ponudio samo treće mjesto u 7. izbornoj jedinici, što u HSP-u nisu prihvatili.

Iz HSP-a također ističu da Mario Radić, zamjenik predsjednika i stvarni vlasnik DP-a, nikada nije sudjelovao u razgovorima s njihovim dužnosnicima, demantirajući tako njegove tvrdnje o tijeku pregovora.

Nadalje, HSP otkriva da je pukovnik Marko Skejo osobno razgovarao s Radićem o mogućoj koaliciji, ali je Radić odbio zahtjev za nositeljsko mjesto za generala Glasnovića. Ova informacija ukazuje na dublje političke dinamike i nesuglasice unutar desnice.

Završno, HSP ističe svoje principe i čestita članovima DP-a koji su prepoznali laži i ispričali se zbog neistina koje su dolazile iz njihovih redova. Ističući da su stranka poštenih i časnih ljudi, HSP najavljuje hrabar ulazak u parlamentarnu bitku, ističući da se neće povući pred zlonamjernim izjavama pojedinaca. Ovim priopćenjem, HSP je stavio naglasak na transparentnost i istinu u političkom procesu te nagovijestio svoju odlučnost u suočavanju s izazovima predstojećih izbora.

O cijeloj situaciji video porukom oglasio se i Marko Skejo potvrdio ono što je HSP objavio svojim priopćenjem.

Ovakve kontroverze potiču raspravu o tonu političke retorike i poštovanju prema političkim protivnicima u Hrvatskoj. Mnogi se pitaju treba li politički diskurs biti obilježen međusobnim poštovanjem i konstruktivnom raspravom umjesto osobnih napada i omalovažavanja, posebno kada napadi dolaze s istoga ili sličnoga političkog spektra.

S druge strane, i dalje ima dio pristaša Domovinskog pokreta brani takve izjave tvrdeći da svi s desnoga političkog spektra koji nisu dio DP-a, rade štetu desnici. Ipak, mnogi smatraju da politički diskurs treba biti suptilniji i da bi političke stranke trebale usredotočiti svoju pažnju na konkretna pitanja i probleme s kojima se suočava društvo, umjesto na osobne napade i uvrede.

Izvor: IzboriHR


Raskol unutar Domovinskog pokreta i rast podrške za Suvereniste

Podrška iz Poljske: Glasujte za Marka, on je za 0 migranata

Jandroković opleo po SDP-u: Njima je stabilnost nebitna

Grbin: Ili HDZ-ova korupcija ili Rijeke pravde. Treće nema