Rat u Ukrajini te sukobi na Bliskom istoku mnoge europske države potaknuli su na ponovno uvođenje vojnoga roka. Republika Hrvatska ukinula ga je još 2008. godine od kada je na snazi Program dragovoljnoga vojnog osposobljavnja.
Ministar Anušić nedavno je izjavio kako nam je potrebno 1100 dragovoljnih ročnika godišnje, što je brojka koja već odavno nije postignuta. Dok Plenković razmišlja o koncepciji kraćih vojnih tečajeva, Hrvatski suverenisti upozoravaju – okruženje u kojem se nalazi Hrvatska u kontekstu europskih i svjetskih zbivanja iziskuje potrebu uvođenja obveznoga vojnog roka u trajanju od najmanje šest (?) mjeseci. Iako trenutno nismo vojno ugroženi, treba imati na umu da je mađarski premijer Viktor Orban nedavno Republiku Srpsku proglasio počasnim susjedom, unatoč tome što se između njih nalazi upravo Hrvatska.
U ovom treunutku gorući problem nacionalne sigurnosti jest i činjenica da je prema službenim podacima 2023. godine hrvatsku granicu ilegalno prešlo preko 60.000 migranata, što je čak 70 posto više negoli godinu prije. Nasilne migracije potaknute ulaskom Hrvatske u šengenski prostor nepovratno mijenjaju identitet našega društva kojemu, kako vidimo na primjeru nekih drugih europskih zemalja, ozbiljno prijeti ugroza od terorizma. Hrvatice i Hrvati, zadaća nam je u svakom trenutku moći braniti svoju slobodu!
Osiguranje i očuvanje nacionalne sigurnosti Republike Hrvatske temelj je njezina daljnjeg opstanka. Prema tome, Hrvatski Suvrenisti inzistiraju na:
- uvođenju sustavne obaveze dvomjesečnog (?) vojnog osposobljavanja vojnih ročnika
- uvođenju godišnje obuke vojnih obveznika razvrstane pričuve OS RH,
- uvođenja godišnje obuke vojnih obveznika nerazvrstane pričuve OS RH,
- proširenje srednjoškolskih nastavnih Planova i programa sa primjerenim sadržajima iz područja vojnog osposobljavanja,
- redefiniranje i normativno precizno pojmovno određenje instituta „priziv savjesti“ i tzv. CIVILNE SLUŽBE.
Inicijativu možete potpisati na sljedećoj poveznici: INICIJATIVA ZA VRAĆANJE VOJNOG ROKA.