Lažne vijesti, dezinformacije i umjetna inteligencija predstavljaju opasnost za izbore
2024. godina bit će najveća izborna godina u povijesti čovječanstva. Na izbore izlaze glasači u SAD-u, Rusiji, Indiji, Velikoj Britaniji i naravno u Hrvatskoj. Skoro polovica svjetskog stanovništva glasovat će u gotovo 70 svjetskih država. Stoga ne iznenađuje što se među najvećim opasnostima u ovoj godini ističu umjetna inteligencija u kombinaciji s dezinformacijama i lažnim vijestima.
U super izbornoj godini u svijetu pitanje svih pitanja je kako će umjetna inteligencija utjecati na dezinformacije i lažne vijesti.
– U današnje vrijeme suočavamo se sa izazovima da s druge strane imate botove, a niste sigurni da je to bot. Mislite da je to čovjek, dakle ono što mogu preporučiti svim građanima je da razviju vještinu kritičkog mišljenja koje je disciplina i koja se zapravo uči i stječe ne nužno iskustvom koliko neformalnim odnosno cjeloživotnim obrazovanjem i da ojačaju medijsku pismenost, savjetovao je izv. prof. dr. sc. Robert Kopal, predsjednik Uprave Effectus.
U političkim kampanjama umjetna inteligencija može ubrzati i znatno povećati kvalitetu i kvantitetu sadržaja te precizno odabrati korisnike.
– Umjetna inteligencija sigurno neće pridonijeti tome da se u tim trenucima netko koristi time kao širenjem demokracije nego radi širenja upravo onih ideja i ciljeva koje želi plasirati tim skupinama i pružit će im mogućnost da u manje vremena generiraju više poruka, da u manje vremena lakše odrade neke skupine koje su im možda sklonije ili koje bi mogle biti onako na vagi, smatra Hrvoje Balen, predsjednik HUP ICT.
Među glasačima važno je pridobiti i mlađu generaciju koja “živi” na društvenim mrežama. A njih pak zabrinjava hoće li im umjetna inteligencija oduzeti radna mjesta.
– To je neka općenita tema koja se valja, hajdemo reći, iza te mlađe populacije – je li ovo što uče relevatno odnosno hoće li će umjetna inteligencija učiniti ono što su oni učili nebitnim, izjavio je Arsen Šolić, voditelj MBA studija na Sveučlišta Algebra.
Prijetnje koje donosi nova tehnologija velike su, ipak, politička karizma još je važna.
– Ono što se događa u zadnje vrijeme je da se umjetnoj inteligenciji na trenutke pripisuje prevelika moć. Malo ju se mistificira, a zanemaruje se da u svakoj kampanji ipak, još uvijek, nasreću, dominira kandidat, njegova poruka, osjećaj koji on izaziva kod birača na razini želuca, momentum i mobilizacija, objasnio je komunikacijski i politički konzultant Aleksandar Musić.
S pomoću umjetne inteligencije ili bez nje, ovo će sigurno biti naporna godina za političare i birače.
Izvor: IzboriHR / HRT