Saborska zastupnica Hrvatskih suverenista Vesna Vučemilović ukazala je na jedan u nizu „zelenih projekata“ koji je kako kaže zelena prevara koja puni džepove pojedinaca, a građane truje i raseljava.
Građani Belišća već dugo žale se na kvalitetu zraka u svom gradu. Zbog toga su se više puta žalili Inspektoratu koji je naložio gradu da izvrši 4 mjerenja kvalitete zraka, svako u trajanju 15 dana.
Mjerenja su pokazala da je u 60 dana zabilježeno 75 prekoračenja količine sumporovodika, a godišnje ih smije biti 24. Sumporovodik je bezbojan, otrovan plin, s karakterističnim mirisom trulih jaja.
Inspektorat je proveo sedam nadzora, a u listopadu i prosincu 2022. godine su izdana dva rješenja i dva prekršajna naloga u tvrtci Livit koju je Inspektorat detektirao kao uzročnika ovog onečišćenja. Tvrtka Livit bavi se obradom komunalnog i industrijskog otpadnog mulja. U Belišću nastaje oko 25 tisuća tona godišnje, odnosno 60 do 65 tona mulja dnevno. Za komparaciju, čak i u Zagrebu nastaje manje, 55 tona takvog mulja dnevno
Početkom prosinca 2022. godine izdano je rješenje kojim je naređeno uklanjanje otpada nastalog obradom otpadnog mulja i pepela uskladištenog na lokaciji u roku od 60 dana.
Tvrtka Livit d.o.o. Zagreb ignorira zakone Republike Hrvatske i u potpunosti ignorira sva rješenja i sve radnje Državnog inspektorata, inspekcije zaštite okoliša, čime grubo narušava pravni poredak Republike Hrvatske i vladavinu prava kao temelj našeg društva, a čini se da sva nadležna tijela to uopće ne zabrinjava.
Nažalost, tvrtka Livit d.o.o. i dalje skladišti obrađeni otpadni mulj pored postrojenja, i nadalje prerađuje otpadni mulj. Da sve bude čudnije Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja je taj isti mulj proglasilo građevinskim materijalom.
U postupku izdavanja prethodno navedenog rješenja prema Zakonu o gospodarenju otpadom mora se utvrditi i da mulj koji se sada zove RECIT-ERK 02 neće dovesti do ukupnih štetnih učinaka na okoliš ili zdravlje ljudi.
Dakle, Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja posve je zanemarilo sve postupke koje je pokrenuo Državni inspektorat, inspekcija zaštite okoliša i sva rješenja koja je navedeno tijelo donijelo, pa čak i vlastita rješenja u drugom stupnju koja su donesena u žalbenom postupku protiv rješenja Državnog inspektorata, inspekcije zaštite okoliša. Ministarstvo je posve zanemarilo i mjerenja kvalitete zraka koja su obavljena sukladno Zakonu o zaštiti zraka,
Želim naglasiti da je za taj resor unutar Ministarstva zadužen državni tajnik iz SDSS-a. Mile Horvat koji je baš kao i Ivan Vrdoljak koji je bio ministar gospodarstva iz Osječko baranjske županije u kojoj se sve ovo i događa.
O razmjerima ovog slučaja svjedoči i činjenica da županija Osječko baranjska morala reagirati i pokrenula u listopadu ove godine postupak za ukidanje dozvole za gospodarenje otpadom.
Izvor: IzboriHR