U današnjem vremenu kada se sve češće susrećemo s cenzurom i ograničavanjem slobode govora, ističe se potreba za pojedincima koji se hrabro zauzimaju za temeljne demokratske vrijednosti. Marko Milanović Litre, zastupnik Hrvatskih suverenista i kandidat u VI. izbornoj jedinici koalicije Mosta i Suverenista, ističe se svojom neustrašivošću i dosljednošću u zaštiti slobode izražavanja, ali i zaštiti pozdrava “Za dom spremni”.
Dok mnogi političari izbjegavaju dotaknuti se ove teme kako bi izbjegli kontroverzu ili liniju manjeg otpora, Milanović Litre hrabro zauzima stav. U doba kad su političke podjele sve dublje, njegova predanost slobodi govora postaje sve značajnija. Njegova pozicija u obrani slobode govora postala je očita u nedavnim raspravama o pozdravu “Za dom spremni” koji neki smatraju kontroverznim.
“Promicanje i zaštita slobode govora ključni su elementi demokratskog društva”, naglašava Milanović Litre. “Bez slobode govora, nema prave demokracije. To je temeljno pravo koje moramo bezrezervno braniti.”
No, njegova obrana slobode govora nije usmjerena samo na općenite principe, već se proteže i na konkretnu primjenu, uključujući i pitanje upotrebe pozdrava “Za dom spremni”. Dok su neki zagovarali njegovu zabranu zbog kontroverzi koje izaziva u javnosti i povezanosti s prošlošću, Milanović Litre ističe dublje značenje tog pozdrava.
“Pozdrav ‘Za dom spremni’ bio je simbol hrabrosti i otpora tijekom Domovinskog rata”, objašnjava Milanović Litre. “Bio je izraz borbe za neovisnost i nacionalnog jedinstva u teškim vremenima. Zabrana tog pozdrava ne samo da bi bila uvreda za žrtve Domovinskog rata, već bi značila i brisanje dijela naše povijesti.”
Podsjeća i na herojski primjer Jean-Michel Nicoliera, mladog francuskog dragovoljca HOS-a koji je nosio taj pozdrav na svom ramenu dok je sudjelovao u borbi za slobodu Hrvatske. “Zabrana bi bila ne samo nepoštivanje njegove žrtve, već i žrtve svih onih koji su se borili za našu slobodu”, ističe Milanović Litre. “To bi bilo kao da brišemo dio naše borbe za neovisnost.”
Milanović Litre također razumije da Hrvatska nije jedina zemlja koja se suočava s izazovima vezanim uz slobodu govora. “Nacije diljem svijeta bore se s balansom između slobode govora i prevencije govora mržnje”, kaže. “Ali izravne zabrane nisu rješenje. Moramo pronaći načine kako se nositi s tim problemima bez ugrožavanja temeljnih sloboda.”
Jedan od konkretnih primjera u kojem je Milanović Litre zauzeo jasan stav te stao u obranu pozdrava “Za dom spremni” bio je prilikom rasprave u Hrvatskom saboru o Zakonu o hrvatskom jeziku. Tada je predsjednik SDSS-a Milorad Pupovac rekao da ovaj zakon ne bi trebao nikoga uplašiti jer spada među liberalnije u EU, ne nosi sankcije i ne podržavljuje jezik. Međutim on je upozorio na neke odredbe koje su riskantne za ravnopravnost manjinskih jezika i pisama. “Ako ne bude tako da ovaj zakon razumije da je u svakom jeziku pojedinac onaj kojeg se ne smije lišiti prava izbora na riječ, oblik i iskaz, onda će služiti kao pretpostavka za ograničavanje slobode u jeziku, nadam se da to neće biti”, kazao je Pupovac.
Na ovaj govor Milorada Pupovca Marko Milanović litre reagirao je riječima: “Nevjerojatna je dvoličnost i licemjerje koje ste iskazali sad za ovdje za govornicom. Navodno zagovarate pravo izbora na iskaz, a vi ste opcija, zajedno sa nekim ovdje u Hrvatskom saboru koji pokušava zabraniti ljudima da govore tri riječi zajedno jer tobože potiču na govor mržnje.” Na upit Pupovca koje su to tri riječi koje netko zabranjuje Milanović Litre je rekao: “Za dom spremni”.
Iako je Milanović Litre često na meti kritika zbog svojih stavova, on ostaje čvrst i ustrajan u svojoj obrani slobode govora i poštovanja povijesnih simbola. Za dobar dio javnosti, on predstavlja glas razuma u vremenima kada su stavovi podijeljeni, a vrijednosti iskušane.
Dok se rasprava nastavlja, njegove riječi ostaju podsjetnik na važnost borbe za temeljne demokratske vrijednosti i na nužnost suočavanja s povijesnom istinom, bez obzira na to koliko ta istina bila kontroverzna. Marko Milanović Litre neumorno nastavlja bitku za slobodu govora i za očuvanje naslijeđa koje mnogi vide kao simbol hrabrosti i otpora. U vremenima kad su vrijednosti često podložne kompromisima, on ostaje postojan u svojoj predanosti slobodi i istini.
Izvor: IzboriHR