Vijesti iz društva

Počela je korizma, vrijeme odricanja

Počela je korizma, vrijeme odricanja

Počela je korizma, vrijeme odricanja

Podijeli objavu:

Čistom srijedom ili pepelnicom jučer je započela korizma, 40-dnevno razdoblje pripreme vjernika za proslavu najvećega kršćanskog blagdana, Uskrsa. Dan je to pokore, razmišljanja, nemrsa i posta, a mnogi donose odluke kojima se nečega odriču.

Na riječkoj i pulskoj tržnici jučer je bila bogata i raznovrsna ponuda. Mnogi su se na Čistu srijedu – početak korizmenoga vremena, uputili po namirnice za posni ručak:

– Držim do Pepelnice, kupujem ribu, nastojim petkom. Najviše volim srdelu, oslić i danas oradu.

– Trebamo imati ljubav za pepelnicu i onda nema problema. Sve možemo izdržati. Ljubav za drugoga, to je Pepelnica.

Za neke Pepelnica, dan pokore, znači i odricanje od određene hrane, hobija ili štetnih navika.

– Odrekla sam se slatkog. Promijenila sam to da se bavim fizičkom aktivnošću i nastojim biti bolja.

– Puno mi to znači, u svakom slučaju jedno odricanje i sastanak sa samim sobom i onda kreneš kasnije u novo razdoblje. Nije žrtva sama sebi svrha nego da isprazniš prostore za nešto novo.

A za sve vjernike, ali i ostale građane, univerzalna je poruka – da je korizma obraćenje srca. Prestanimo gunđati i biti nezadovoljni, sebični, učinimo nešto konstruktivno, postimo od osvetoljubivosti, rekao je na misi pepeljenja u crkvi sv. Jeronima u Rijeci fra Ivan Dominik Ilinčić.

– Trebalo bi se odreći stvari koje su možda lažne, isprazne, koje nam sprečavaju da živimo onaj pravi život. Toga se treba odreći i odabrati Boga. Odreći se ispraznosti. Odluka za Boga, a kada Bog uđe dublje u naš život, onda će se promijeniti naša svijest prema samom sebi i prema drugima, kaže fra Ivan Dominik Iličić, starješina samostana Dominikanaca sv. Jeronima Rijeka.

U hrvatskoj tradiciji Pepelnica znači i kraj pokladnoga razdoblja, a svećenikovo posipanje pepelom poziv kršćanima na poniznost i karitativno djelovanje.

U Motovunu se na prvi dan korizme – igra na rog

Na prvi dan korizme ulicama Motovuna tradicionalno se – igra na rog. Tradicija se čuva već stoljećima.

Riječ je o igri za koju je potreban jedan volovski rog i čim više drvenih štapova koje igrači nastoje baciti što bliže tom volovskom rogu. Večeras je to najbolje učinio Alen Melon.

– Uvijek je tajna da imate dobru baticu. Tajna je u tome da se mi skupimo, da se podružimo, da očuvamo tradiciju, jer to je nešto što nas drži zajedno, kazao je Alen Melon.

Igra je otvorena za sve, a sve pomno prate i bilježi Željko Ščulac koji je otkrio da je igra nastala pukim slučajem, iz dosade.

Prvi zapisi datiraju iz davne ’61. godine. Igra na rog nije se odigrala jedino 2022. – zbog COVID pandemije.

Izvor: IzboriHR / HRT


Europski obzori književno-publicističke ostavštine Antuna Gustava Matoša Politička misao Ante Starčevića u svjetlu modernih europskih integracija